Dotazy volejte na číslo +420 725 675 675 nebo nám napište přes formulář.

Levná střešní krytina pro automobilové stání nebo dřevník?

Střecha pro stání automobilu? Čím pokrýt dřevník?  
To jsou dotazy, které nám do Poradenského studia Coleman posíláte každou chvíli. Požadavky jsou poměrně jednoduché. Aby krytina vydržela co nejdéle a ideálně nebyla moc drahá. Pokud je stání u domu, nakonec sami zjistíte, že pokud je to možné, použijete krytinu totožnou s krytinou na domě. Podmínka ,,pokud je to možné“ znamená, že přesto, že jste schopni a ochotni zainvestovat do dražší krytiny, nemusí být pro danou konstrukci vhodná. Zde hraje zásadní roli zejména sklon přístřešku.

 

 
Zásadní otázkou jak u nových, tak stávajících konstrukcí by měl být opravdu sklon konstrukce. Každá krytina má totiž svůj sklon, při kterém je použitelná bez zvláštních ohledů a dále o něco nižší sklon, za kterého je použitelná za určitých opatření. A tato opatření nemusí být levná. Nebo poslední varianta – použít krytinu na nevhodném sklonu a smířit se s tím, že krytina nemusí vydržet tak dlouho a zároveň sem tam vám do krytého zakápne. Ale věřte, že pod jistý sklon už krytina nefunguje vůbec. Například střešní tašky kladené jedna na druhou už jsou při nízkých sklonech vlastně v protispádu a srážky natékají do prostoru pod krytinou. Proto myslete už při návrhu na to, že co nejnižší konstrukce na úkor spádu nemusí znamenat vždy výhru. Aby toho nebylo dost, ruku na srdce, víte, jaký je rozdíl mezi sklonem v procentech a stupních? Mnoho lidí si toto plete a důsledky jsou fatální. A stává se to i realizačním firmám, bohužel. Proč jsou důsledky v některých případech ,,dlouhodobě neslučitelné se životem střechy“? Vezměte si, že zákazník naměří převýšení 3 m na 10 m střeše. Tedy sklon 30%. Ale nahlásí 30°. Rozdíl je jaký? Značný. Sklon 30% je totiž pouze 17°. A v tomto momentě většina krytin buď použitelná není vůbec, nebo jen s nákladnými pojistnými opatřeními. A ty investor jaksi, díky své chybě, nezapracuje. Střechou tedy téměř jistě poteče.
 
Aby jste se vyhnuli těmto problémům, dokontrolujte si sklon podle následující převodní tabulky.

To, co je potřeba dodat k následujícím odstavcům je to, že se budeme držet běžného návrhu konstrukce tak, aby se pod ni pokud možno nedostávala vlhkost. Tedy za použití pojistných fólií. Prakticky každá skládaná krytina totiž za určitých podmínek pod sebe pustí hnaný déšť nebo sníh alespoň v omezeném množství.
 
A jaké krytiny tedy pro daný účel použít? Budeme se držet těch levnějších. 
 

Tyri - RusČrv

 

 

Asfaltový šindel

 
Mám trochu problém jej zařadit mezi levnější krytiny, protože pokud použijete všechny dnes požadované doplňky,
zejména podkladní pás, dostáváme se s cenou rozhodně někam, kde by jste ji od levné krytiny nečekali. V návaznosti na problémy, které přináší většina přístřešků, tedy zejména ten nízký sklon střechy, nám cena zastřešení, aby alespoň nějak fungovalo, poměrně roste. Někteří výrobci šindelů totiž zneužívají neznalosti zákazníků a například pro sklon střechy pod 30° vyžadují, aby byl podkladní pás pokládán dvouvrstvě. To cenu ovlivní poměrně výrazně. Proto někdy je potřeba srovnávat nejen cenu, ale i technické parametry. Jsou výrobci šindelů, jako je například
Isola, kteří pro sklon střechy nad 18°, pokud je krytina provedena na OSB deskách, nevyžadují podkladní pás za určitých okolností vůbec (vždy postupujte podle montážního návodu). A na co dávejte pozor zejména je fakt, že pod 15° se běžné asfaltové šindele nedají použít vůbec. Tedy zahradní domečky s mizivým sklonem střechy, které má (nevím proč) většina investorů spojených se střešními asfaltovými šindeli, nejsou z většiny naprosto vhodné pro tuto krytinu.
 
Když už se rozhodnete pro asfaltové šindele a budete mít konstrukci vhodnou pro jejich použití, aplikujte je buď na jaře, v brzkém létě nebo na podzim – v jeho první polovině. Proč ne v parném létě? Protože se jedná o asfaltové výrobky a ty za horkého počasí měknou. A pokud se projdete, nebo ještě třeba otočíte na posypu šindele, je možné, že posyp poškodíte a budete se dívat na ,,fleky“, které vůbec nemusely na střeše být. A proč ne druhá půlka podzimu a zima? Asfaltové šindele jsou vybaveny termickými lepicími proužky, které potřebují pro aktivaci a slepení vyšší teplotu. Ideálně by jste měli začít až od 10-15°C.  Kolem 0°C si můžete být jistí, že se proužky (nebo lepicí plochy) neslepí. Řeknete si, neslepí se v zimě, slepí se na jaře. Omyl. Přes zimu nafouká do spojů špína a sníh, lepicí proužky se zanesou a na jaře se slepí pouze špína s asfaltem. Potom budou šindele náchylné na přizvedávání ve větru. Takže co se této krytiny týče – ano, ale za určitých předpokladů A věřte že mezi různými výrobci jsou v kvalitě, použitelnosti
a ceně někdy extrémní rozdíly.
 

 


Onduline 200 x 95 cm - Črv Bitumenové vlnovky
 
Obecně jsou známy pod pojmenováním Onduline, i když to je pouze jeden z výrobců (stejně jako se LUX stal označením pro vysavače, u laiků Velux pro střešní okna a Eternit pro jakýkoliv výrobek z azbestocementu, dnes již vláknocementu).

Výrobek je podle montážního návodu použitelný při sklonu střechy od 5°. No, záleží, co od krytiny očekáváte. Vzhledem k tomu, že se při tomto sklonu krytina přesahuje o dvě vlny na straně a o 300 mm délkového napojení (po spádu), zbude z tabule poměrně malá plocha. To je daň za nízký sklon střechy. Ale zapomeňte na to, že by tento způsob aplikace byl nějak nadmíru těsný. V případě, kdy bude na střeše ležet vrstva zavlhnutého sněhu, a pro jistotu ještě zaprší (děje se tak minimálně 1-2x za zimu) voda nemůže odtékat z povrchu střechy, je brzděna sněhem a vzlíná do spojů. Poté odkapává pod krytinu. Proto bez pojistné izolace aplikovat tuto krytinu někam, kde očekáváte, že se ze spodní strany budete dívat na laťování a krytinu na něm ležící (tedy vynecháte pojistnou izolaci)  při nízkém sklonu a přitom že vám pod krytinu nikdy ani nekápne, nevěřte tomu. To je utopie. I při dostatečném sklonu je vhodné použít pod tuto krytinu pojistnou hydroizolaci na krokve, případně bednění, pokud nebudete chtít řešit na automobilu nebo podlaze altánku občas nějakou tu kapku. Zde ale nastává další problém a to ten, že běžné pojistné hydroizolace jsou  dlouhodobě neodolné proti odraženému slunečnímu záření. Samozřejmě, doba, než degradují je oproti přímému slunečnímu záření dopadajícímu na fólie několikanásobná, ale přijde. Tedy pojistné hydroizolace by měly být v těchto případech chráněny ze spodní strany. Ideálně by měly být položeny na OSB desce nebo bednění. Ale to zase prodražuje celou jednoduchou střechu.  Tyto výrobky doporučuji rovněž raději používat od vyšších sklonů.
 

 


 

GP Tašková tab. 1100 PES 25 - ViČrv

Plechové velkoformátové krytiny

 
Ty se většinou používají více právě na stání pro automobily než pro altánky a zahradní domky. Velkou výhodou těchto krytin je to, že mají poměrně příznivý minimální sklon. Často kolem 12°-14°. Takže docela dobře fungují i na mírně poddimenzovaném sklonu, kde by právě třeba výše zmíněné asfaltové šindele již neobstály. Velkou výhodou je poměrně široký barevný sortiment, rychlost montáže. Abychom mohli mluvit o levné krytině, bohužel se ale musíme pohybovat v oblasti nejtenčích povrchových úprav a tedy materiálům s kratší dobou životnosti, protože pokud by jste se rozhodli pro ty nejlepší, tak krytiny s tímto nástřikem se hravě dostávají za hranici 400 kč/m2. Ale použití těchto krytin, stejně jako prakticky u všeho, s sebou nenese jen pozitiva. Pro dodávku potřebujete přesně zaměřit konstrukci a nechat si vypracovat kladečský plán pro krytinu. Nebo, pokud jste si jisti, objednat počet tabulí a délku jednotlivých kusů a  počty doplňků. Pokud se spletete a objednáte tabule kratší, nebo pokud se při manipulaci některá poškodí, je potřeba počkat na výrobu a dodávku další. U standardních barev bývá dodání poměrně rychlé, do 2 týdnů i v sezóně. Pokud využijete tento druh krytiny pro stání, které bude ,,přiraženo“ ke stěně domu, a pokud bude pod okny, můžete se při silných deštích dočkat docela nepříjemného bubnování o hladký povrch váhově subtilní krytiny. Pak už jen záleží na izolačních schopnostech okna, co se hluku týče. V tomto mají krytiny hmotné (střešní tašky) nebo s posypem (asfaltové
šindele) výhodu, protože u hmotných k rezonanci nedochází a u posypaných se zase kapka o posyp tříští a nehlučí. Takže i tento parametr zahrňte do výběru. U zahradního domku daleko od ložnice to samozřejmě nevadí.
 
Pokud by jste plechovou krytinu osadili pouze na latě a nebyla pod ní umístěna pojistná izolace, dočkáte se zejména na podzim a na jaře kondenzace a odkapávání ze spodního povrchu krytiny. Proto doporučuji pojistnou izolaci i zde.

Opravný posyp - Črv

Co bych tedy doporučil na stříšky stání pro automobil nebo zahradních domků tak, aby jste ušetřili za pojistné izolace a byli si jisti, že nezateče i při nízkém sklonu? Pravděpodobně se nejdříve budete divit. Ano, jsem příznivcem  povlakových hydroizolací.

Co to je povlaková hydroizolace?

To jsou krytiny, které nemají žádné netěsné spoje. Tedy…zejména asfaltové pásy a  hydroizolační fólie.
 
Že se jako krytina na takovéto stříšky nehodí? Naopak. Zejména pro nízký sklon jsou tyto krytiny ideální.
A vzhled? Pryč je doba, kdy asfaltové pásy byly jen černé. Dnes se již vyrábějí pásy s břidličným posypem, který bývá často dobarvován a v základu si můžete vybrat minimálně z přírodní barvy břidlice nebo červeně barvené břidlice.  Výsledný povrch poté připomíná střechu z asfaltového šindele, jen bez struktury šablon. Takový pás, který je použitelný pouze v jedné vrstvě při sklonu střechy od 3°(5,24%), je Pascal Solo S5-25 přírodní. A nebo se dnes dokonce vyrábí asfaltové pásy, na jejichž povrch je ochranný a dekorační posyp aplikován tak, že tvoří vzor a imituje tak jiné krytiny. To splňuje například pás RDI 3D (ten se kombinuje ještě s vhodným podkladním pásem). Tyto krytiny
se většinou kotví mechanicky do bednění, které musí být podkladní konstrukcí. Protože se jedná většinou o otevřené přístřešky, není potřeba skladby opatřovat odvětráním. A protože se krytina provádí jako těsná, tedy bez jakýchkoliv mezer, které by mohly propouštět vlhkost nebo srážky, není potřeba provádět pojistně-izolační vrstvu. Tedy opravdu může skladba vypadat jen tak, že na bednění bude položen asfaltový pás nebo souvrství asfaltových pásů a to je vše. Nevýhodou tohoto řešení je, že v parném létě není vhodné po krytině chodit, protože by mohlo dojít k zatlačení posypu do hmoty asfaltového pásu. Toto řešení se také běžně používá u nepovedených realizací, kde byl použit na nevhodném spádu asfaltový šindel a….teče. Dokonce v případě, že je povrch šindele rovný, tedy neodstávají růžky, je možné realizovat pás nebo souvrství pásů přímo na původní krytinu a mechanicky jej kotvit přes tuto původní krytinu do bednění.
 

 


 

Doporučení plynoucí z článku by vyzněla asi takto:
1)I pro tyto jednoduché stavby je důležité sledovat, zda pro daný klon je vhodná Vámi vybraná krytina
2)Různé typy krytin se chovají různě vzhledem k jejich náchylnosti k zanášení nečistotami a růstu mechů a lišejníků. Zejména při severní orientaci střechy toto může být problémem. I pokud se střechy zanese řasami a lišejníkem, lze
tyto organismy zlikvidovat a následně odstranit nástřikem účinných likvidátorů určených i pro střechy jako například
mechstop.
3)Některé střešní krytiny při dešti rezonují, je tedy potřeba vhodně zvolit materiál při použití pod okny, zejména dětských pokojů a ložnic.
 
Autor: Ing. Stanislav Nohavica
Technický specialista pro střechy v Coleman S.I.
 
Tato webová stránka používá cookies
Abychom Vám dopřáli co nejlepší používání našeho webu, ukládáme do Vašeho prohlížeče malé soubory - cookies. Ty slouží k tomu, aby se Vám s webem dobře pracovalo, abychom mohli vyhodnocovat jeho návštěvnost a případně Vám usnadnili návrat k nám pomocí přesně cílené reklamy. Podle zákona některé typy cookies můžeme ukládat jen s Vaším souhlasem.
Zaregistrujte se pro odběr novinek a akčních nabídek!