Potřebujete poradit? Volejte +420 725 675 675

Jak vybrat okapy?

aneb jak na odvodnění střechy

Okapový systém, byť netvoří zrovna nejvýznamnější položku stavby, se může stát zdrojem významných problémů, pokud nefunguje správně. Proto jsme pro Vás připravili jakousi kuchařku na téma: Jak si správně vybrat okap pro Vaši střechu.
 
Rozdělení okapů
Odvodnění střechy domu může být podle umístění žlabu vůči střeše označeno následovně:
-         nástřešní žlab (žlab je umístěn v rovině střechy, před okapní hranou střechy)
-         podstřešní žlab (žlab je zavěšen na hácích pod okapovou hranou střechy)
-         mezistřeší žlab (žlab je umístěn mezi dvěma střešními rovinami, ze kterých se do něj srážky stékají)
Nejbezpečnějším z uvedených žlabů je žlab podstřešní, u kterého pokud dojde k zahlcení sněhem nebo ledem, voda prostě ze žlabu přeteče. U obou zbylých žlabů může dojít například při zneprůchodnění svodů k zatečení do střechy (nejmarkantnější je toto nebezpečí u mezistřešního žlabu).
 
Rozdělení podle materiálu okapů a svodů:
Kovové okapy mohou být provedeny z následujících materiálů

pozinkovane_okapy.jpgPozinkovaný plech – materiál běžný, velmi levný, musí se ale udržovat nátěry apod.

lakovany_pozink.jpgPlechy s povrchovou úpravou - okapové systémy z pozinkovaného plechu opatřeného z výroby ochrannou vrstvou polyesteru, PU nebo jinou ochrannou vrstvou (např. Assa, Isola, Lindab, Ruukki, Satjam)

titanzinkove_okapy.jpgTitanzinkový plech (například Rheninzink) – bezůdržbový materiál, velmi oblíbený

hlinikove_okapy.JPGHliníkové okapy i s povrchovou úpravou - kvalitní varianta barevného okapu, který se pyšní dlouhou životností

medene_okapy.jpgMěděný plech – bezůdržbový materiál, časem získá černou a následně zelenou patinu – nejdražší ale velmi efektní varianta
 
Z dalších materiálů můžeme jmenovat okapy plastové, které ale v mnoha případech z estetického hlediska pokulhávají za okapy kovovými. Jsou ale i imitace kovových okapů, které velmi zdařile napodobují okapy měděné nebo okapy kovové s povrchovou úpravou. Zde je ale potřeba počítat s vyšší cenou. Plastové okapy mají tu výhodu, že ve většině případů jsou deformace vratné, tedy když se žlab trošku roztáhne kvůli ledu, vrátí se zpět na původní dimenzi (nedojde-li k prasknutí apod.).
 
Spádování okapů:
Ať už vám kdokoliv namlouvá cokoliv, bezespádový okap je nesmysl. Jak v normě, tak v návodech výrobců najdete údaje o minimálním spádování daného výrobku. Doporučujeme spádovat ve spádu 0,5%, což odpovídá 5 mm na 1m žlabu. Na 10m jde o 50 mm, nejsou to tedy strašná čísla. Spádování dosáhneme žlabovými háky, respektive jejich osazením.

Pokud někde v okapu zůstává voda, není to dobře, zejména s ohledem na materiál žlabů.

 
Okapy v zimním období:
Za největšího nepřítele okapů lze (kromě špatné montáže) považovat zimu, respektive kvanta sněhu a ledu, která se do okapů tlačí. Jak předejít znefunkčnění okapů ledem, nebo dokonce zničení okapů?
Nejsložitějším řešením je každoroční sundávání okapů před zimou. Pokud se rozhodneme pro možnost sundání okapů na zimu, už bychom měli uvažovat o systému ,,stavebnice“ a ne o okapech, které se mezi sebou letují a není je možné rozebrat a skladovat na menším prostoru.

Druhá varianta, při které zůstávají okapy na místě a jsou relativně chráněny, je tzv. podražení okapů, u kterého se okapy namontují níže (bráno od hrany krytiny), než je obvyklé. Tím je dosaženo toho, že při rychlém sesunu sněhu ze střechy sníh ,,přeskočí“ okap a ten není utržen nebo deformován. Rizikem tohoto opatření může být to, že při velmi intenzivním dešti může část srážek skončit mimo okap, protože jej přeskočí stejně jako sníh. 
Zejména u starých střech, které nejsou dobře zatepleny, dochází k markantnímu odtávání sněhu z povrchu střechy který v okapech okamžitě mrzne. Razantně zmenšit můžeme tvorbu ledu v okapech zateplením střechy. Ale ani toto opatření někdy nepomůže, protože střešní rovina obrácena na jih bude v jarních vystavena přes den slunci a navečer voda v okapech zamrzne.
Potom musíme přikročit ke zprůchodnění okapů vyhříváním.
 
Doplňky okapového systému:
Kromě běžných prvků, jako jsou žlabové háky, svody, kolena, soklová kolena,  trny, .. je možné systém doplnit o další prvky.
Například:
Lapače nečistot a listí
Odbočky do sudu (odvaděče vody) pro odvod vody
Sběrače vody s hadicí a ochranou proti přetečení
 
Než si začnete vybírat okap, rozhodněte se v následujících parametrech:

Budete si okap montovat sami?
  • Pokud ano, ohlédněte se spíše po stavebnicovém systému, který nevyžaduje nějaké speciální nástroje.
Nechcete okapy natírat?
  • Jednoznačně upusťte od nejlevnějších pozinkovaných okapů bez povrchové úpravy.
Máte krytinu nebo nějaké střešní doplňky z mědi?
  • Nejlepší volbou jsou pro Vás měděné okapy. Měď je totiž vůči jiným kovům na bázi pozinku nebo titanzinku nesnášenlivá, a to ani nemusí být s těmito prvky v přímém kontaktu, stačí když z měděné krytiny stéká voda do pozinkovaného okapu a můžete se těšit na jeho brzkou degradaci.  
Budete okapy na zimu sundávat?
  • Opět je pro Vás nejlepší investicí stavebnice, nikoliv letované nebo tmelené okapy.
Bylo by pro Vás ideální neohýbat si háky, ale namontovat na zeď nebo hranu střechy lištu ve spádu, do které by jste osazovali totožné háky?
  • Je pro Vás ideální systém otočných háků rheinzink.
Uvažujete o tom, že plochou střechu se starými asfaltovými pásy bez povrchové ochrany doplníte o nové pozinkované nebo titanzinkové žlaby?
  • Nejdříve raději střechu ošetřete ochranným nátěrem nebo novým asfaltovým pásem s posypem. Mohli by jste se nechtěně setkat s tzv. asfaltovou korozí, která vzniká zejména na nechráněných asfaltových oxidovaných pásech při slabém dešti. Pásy bez povrchové ochrany vůči slunečnímu záření degradují a slabý déšť do sebe absorbuje produkty této degradace a výsledkem je velmi koncentrovaná agresivní látka, která je schopna učinit rezivými týden staré okapy.
Pokud máte nějaký dotaz ke zmíněné problematice, obraťte se na nás v sekci kontakty.
Tento web využívá cookies pro Vaši pohodlnější práci. Kliknutím na "souhlasím" uzavřete tuto lištu.
Zaregistrujte se pro odběr novinek a akčních nabídek!